Aktualitet

‘Do të kemi nga një pandemi çdo 5 vite’ – Shkencëtarja angleze bën paralajmërimin e fortë
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:50 - 29/09/20 |
mapo.al

Sally Davies, profesoreshë në Universitetin e Kembrixhit, ka paralajmëruar, me anë të një artikulli në “The Guardian”, se pandemia e radhës është duke ardhur dhe “koronavirusi duhet të na ndihmojë që të përgatitemi” për ta përballuar atë më mirë.


“COVID-19 nuk është as e para dhe as e fundit emergjencë shëndetësore që do të ketë bota. Kolegët e mi vlerësojnë se do të kemi një pandemi ose emergjencë shëndetësore të paktën një herë në 5 vite duke nisur nga tani. Por, mund të jenë edhe më të shpeshta”, shprehet Davies.


Sipas saj, e vetmja mënyrë për t’i bërë ballë kësaj të ardhmje është bashkëpunimi mes shteteve: “Duhet të bashkëpunojmë pa parë shtetësinë e ekspertit apo vendin nga vjen”.


Etiketa: , ,

Pas