Aktualitet

Dokumenti/Koncesionari i Rrugës së Kombit fitoi 10 mln € për 3 muaj

               Publikuar në : 20:17 - 23/07/19 |
mapo.al

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se po vjedh me anë të koncesionit të mirëmbajtjes së Rrugës së Kombit. Shehaj ka publikuar një dokument, sipas së cilit vërteton se kompania koncesionare ka fituar rreth 10 milionë euro, para këto të marra qytetarëve, thekson ish-deputeti, nga taksa e kalimit të automjeteve në këtë rrugë.
“Shqipëria nuk është e varfër, por vidhet çdo ditë nga Rama dhe klientët e tij. Ky është bilanci i kompanisë që ka me koncesion mirëmbajtjen e Rrugës së Kombit. Vetëm për vitin 2018, kompania ka fituar rreth 10 milionë euro. Para që u janë marrë qytetarëve nga taksa e kalimit, por edhe nga Buxheti i Shtetit. Trau në Rrugën e Kombit është vendosur në Shtator të 2018 dhe ortakët e Kompanisë do fusin në xhep 10 milionë euro vetëm në 3 muaj e gjysëm punë, me një marzh fitimi prej afro 40%.


Ky është vetëm viti i parë i një koncesioni që do të zgjasë 35 vjet. Dhe pēr 35 vjet qytetarët do paguajnë nga xhepi për fitimet e majme të koncesionarit. Ky është mashtrimi i Edi Ramës. Ai tha që koncesioni duhej për të mirëmbajtur Rrugën e Kombit por në të vërtet duhet për të pasuruar atë dhe miqtë e tij. Kjo është një provë e qartë pse Rama ka përdorur masivisht PPP-të, pavarësisht kritikave të Bankës Botërore, FMN-në dhe Departamentit Amerikan të Shtetit: të vjedhë shqiptarët për të pasuruar veten dhe për të konsoliduar pushtetin personal”, tha Shehaj.

Në fund, Shehaj thekson se PD-ja do t’i jap fund koncesioneve, që ai i quan të padrejta. “Partia Demokratike do të ndjekë paratë për çdo koncension të padrejtë dhe do vendosi para drejtësisë të gjithë pushtetarët grabitqarë dhe ortakët e tyre”, përfundoi ai.


Etiketa: , , ,

Pas