Aktualitet

Donald Trump kërkon të ndalojë TikTok në SHBA
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:34 - 01/08/20 |
mapo.al

Presidenti Donald Trump deklaroi se do të ndalojë përdorimin e aplikacionit me pronësi kineze Tik-Tok në ShBA.Në një dekaratë për mediat ai u shpreh se këtë të shtunë (1 gusht) mund të firmosë një urdhër ekzekutiv për ndalimin e saj.


Sipas BBC, zyrtarë të sigurisë kombëtarë kanë shprehur pakënaqësi dhe shqetësmin se aplikacioni Tik-Tok në pronësi të firmës kineze ByteDance mbledh të dhënat personale të përdoruesve në ShBA.Ndalimi i saj në ShBA, ku mesatarisht përdoret nga më shumë se 80 milionë amerikanë, do t’i jepte një goditje të rëndë kompanisë.“Përderisa ka shqetësime për TikTok, ne do ta ndalojmë atë” – u shpreh Trump.


Ndërsa Washington Post shkruan se zëdhënësi i TikTok, Hilary McQuaide ka refuzuar të japë një koment për këtë lëvizje të Donald Trump.


Etiketa: ,

Pas