Aktualitet

Donald Trump: Sot kam më pak para se sa kisha kur u zgjodha President


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:13 - 10/09/20 |
mapo.al

Presidenti Donald Trump tha në tetor 2019 se të qënurit president i kushton shumë para. “Pavarësisht nëse humba 2 miliard dollarë, 5 miliard dollarë ose më pak, nuk bën ndonjë ndryshim”, tha Trump.

“Nuk më intereson. Unë jam duke e bërë këtë për vendin. Unë jam duke e bërë atë për njerëzit.” Epo, ai patjetër që interesohet. Dhe tani e dimë – falë listës së re që Forbes 400 ka lëshuar të martën: “Sa para ka Trump sot dhe sa kishte kur kandidoi dhe fitoi presidencën në 2016.


Në vitin 2016, Trump posedonte një pasuri me vlerë 3.7 miliardë dollarë, sipas Forbes. Kjo ra në 3.1 miliard dollarë në 2017 dhe u mbajt atje për 2018 dhe 2019. Por këtë vit vlera neto e Trump ra në 2.5 miliard dollarë. Kjo rënie prej 600 milion dollarësh bëri që Trump të bjerë nga personi i 275-të më i pasur në Amerikë në 2019 në të 352-të më të pasur në 2020 – një rënie prej 77 pikash. (U desh një vlerë neto prej 2.1 miliardë dollarësh për të dalë në krye të 400).
Përse ndodhi zhytja e Trump? Pandemia e koronavirusit. “Vlera e ndërtesave të zyrave, hoteleve dhe resorteve ka marrë një goditje mes pandemisë“, thuhet në njoftimin e Forbes mbi pasurinë e Trump.
Tani, 2.5 miliard dollarë janë ende shumë para. Dhe të jesh një nga 400 njerëzit më të pasur në Amerikë është një pozicion mjaftë prestigjoz. Por nëse nuk mendoni se rënia e pasurisë së tij të përgjithshme dhe pozicioni i tij në Forbes 400 do ta dëmtojë Trumpin, atëherë nuk e njihni Trumpin.


Kjo, nga Jonathan Greenberg, një reporter një herë për Forbes, e bën të qartë se sa kujdeset Trump:
“Në maj 1984, një zyrtar nga Organizata Trump thirri të më tregonte se sa i pasur ishte Donald J. Trump. Unë po raportoja për Forbes 400, renditja vjetore e revistës për njerëzit më të pasur të Amerikës, për vitin e tretë. Në edicionin e mëparshëm, ne do të vlerësonim zotërimet e Trump në 200 milion dollarë, vetëm një të pestën e asaj që ai pretendonte të kishte në intervistat tona. Këtë herë, ndihmësi i tij më nxiti në telefon, unë duhej të kuptoja se sa i ngarkuar ishte Trump në të vërtetë.


“Zyrtari ishte John Barron – një emër që ne tani e njohim si një alter ego të vetë Trump.”

Aq thelbësore është pasuria e Trump për vetë-perceptimin e tij, saqë ai bëri një shfaqje kryesore se sa para kishte gjatë fjalimit që shpalli kandidaturën e tij për president 2016.

“Dhe unë kam pasuri – firma e madhe e kontabilitetit, një nga më të respektuarat – 9 miliardë 240 milion dollarë,” i tha Trump audiencës së mbledhur në Trump Toëer në qershor 2015, duke shtuar: “Pra, unë kam një vlerë totale neto dhe tani me rritjen, ajo do të jetë mbi 10 miliardë dollarë. Por këtu, një vlerë totale neto jo me pasuri, jo – me një vlerë neto, në fund të fundit borxhi, pas të gjitha shpenzimeve, pasuritë më të mëdha – Trump Toëer, 1290 Avenue of the Americas, ndërtesa e Bankës së Amerikës në San Francisco, 40 Ëall Street, ndonjëherë referuar si ndërtesa Trump mu përballë Neë York – shumë vende të tjera në të gjithë botën. Pra, totali është 8,737,540,00 dollarë ”

Brenda një muaji nga ai njoftim, Trump po e përsëriste atë fjalë për fjalë. Fushata e tij lëshoi një deklaratë si më poshtë:

“Pasuria neto e Z.Trump është rritur që nga deklarata financiare më shumë se një vjeçare e prodhuar në njoftimin e tij presidencial. Vlerat e pasurive të patundshme në Neë York City, San Francisco, Miami dhe shumë vende të tjera ku ai zotëron pronë janë rritur në mënyrë të konsiderueshme gjatë kësaj periudhe me kohë. Borxhi i tij është një përqindje shumë e vogël vlere, dhe me norma interesi shumë të ulta. Që nga kjo datë, vlera neto e z Trump është më e madhe se 10 bln dollarë. ”

Ju do të vini re se pikërisht në kohën kur Trump po pretendonte një vlerë neto prej 10 miliardë dollarësh, Forbes, i cili është standard i artë – ahem – ia lidhi pasurinë e tij në më pak se gjysmën e këtij numri (3.7 miliardë dollarë).

Nevoja e Trump për të qenë shumë, shumë i pasur, konsiderohet gjerësisht si një nga arsyet kryesore që ai ka vazhduar të mos jetë i gatshëm të lëshojë ndonjë nga kthimet e tij të mëparshme të taksave. Spekulimet janë që Trump e di se kthimet do ta tregonin atë si shumë më pak të pasur sesa ishte mburrur për vite me radhë, duke vepruar kështu, zvogëloi besimin e votuesve që tërhiqen nga paratë dhe qëndrimi i tij i lartë.

“Ata gjithmonë e quajnë anën tjetër” elitë “. Pse janë elitë ?, “pyeti Trump në mënyrë retorike në një tubim fushate në Minesota në 2018.” Unë kam një apartament shumë më të mirë se ata. Unë jam më i zgjuar se ata. Unë jam më i pasur se ata. Unë u bëra president dhe ata nuk e bënë “.
Mos harroni se historia që Donald Trump i tregon vetes për jetën e tij është se ai është një miliarder i çuditshëm – injoroni atë hua “të vogël” prej 1 milion dollarësh që babai i tij i dha atij jashtë kolegjit – pasuria e të cilit është prova se ai është më i mirë se të gjithë njerëzit që e përqeshën dhe e përqeshën me kalimin e viteve.

“E gjithë jeta ime me të vërtetë ka qenë një” jo “dhe unë luftova përmes saj”, tha Trump në një sallë bashkie në Neë Hampshire në tetor 2015. “Nuk ka qenë e lehtë për mua.”
Në mendjen e Trump, sa më i pasur të jetë, aq më shumë njerëzve i ka provuar të kundërtën. Pasuria është e barabartë me shfajësimin. Dhe kjo është arsyeja pse një rënie e pasurisë, siç është përvoja e këtij viti, do ta shqetësojë aq shumë.

Burimi CNN

Përgatiti për MAPO: Melisa Bramka

1


Etiketa: ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas