Aktualitet

Doni të udhëtoni në Gjermani? Ambasada bën një njoftim të rëndësishëm


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:35 - 09/11/20 |
mapo.al

Ambasada gjermane në Tiranë bën një njoftim të rëndësishëm për qytetarët shqiptarë, të cilët duhet të hyjnë në territorin gjerman.


Sipas njoftimit, të gjithë personat, që në 10-ditëshin e fundit kanë qëndruar në një zonë risku – sipas kategorizimit të bërë ngë Instituti Robert Koch (ndër të tjerë: Shqipëria) kanë detyrimin e njoftimit.


Kjo do të thotë që në momentin e hyrjes në vend duhet të përcillen të dhënat personale, vendet e qëndrimeve deri në dhjetë ditë përpara dhe pas hyrjes në vend, si dhe mjeti i udhëtimit i përdorur për hyrjen në vend.

Postimi i plotë i Ambasadës gjermane në Tiranë:E re: Njoftim digjital në rast të hyrjes në Gjermani


Të gjithë personat, që në 10-ditëshin e fundit kanë qëndruar në një zonë risku – sipas kategorizimit të bërë ngë Instituti Robert Koch (ndër të tjerë: Shqipëria) – kanë detyrimin e njoftimit. Kjo do të thotë që në momentin e hyrjes në vend duhet të përcillen të dhënat personale, vendet e qëndrimeve deri në dhjetë ditë përpara dhe pas hyrjes në vend, si dhe mjeti i udhëtimit i përdorur për hyrjen në vend. Njoftimi zakonisht kryhet në rrugë digjitale.Ky rregull vlen duke nisur prej ditës së diel datë 8 nëntor. Një kopje e njoftimit në rrugë digjitale apo në ndonjë mënyrë tjetër e hyrjes në vend duhet të mbahet me vete.

Lexo edhe :  Sondazhet në Gjermani/ Bie partia e Merkel, "Të Gjelbrit" forcë e parë

Informacione të mëtejshme të rëndësishme si dhe mënyrën për të njoftuar e gjeni KËTU

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas