Aktualitet

Dorëhiqet drejtoresha e IKTK, Margariti i kalon postin zv.drejtores


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:43 - 21/10/21 |
mapo.al

Arta Dollani ka dhënë dorëheqjen nga pozicioni i drejtores së Institutit Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore. Për vijimin e mëtejshëm të punës, ministrja Margariti ka emëruar në krye të IKTK, deri në përfundimin e procedurave të konkurimit, Rudina Kulen, që mbante detyrën e zv.drejtores në këtë institucion dhe drejtuese e ASHA deri në momentin e formimit të IKTK.


Ky institut u formua nga bashkimi i dy institucioneve të mëparshme në varësi të ministrisë së Kulturës përkatësisht nga Instituti i monumenteve të Kulturës dhe Agjencia e Shërbimit Arkeologjik.


IKTK-ja duhet të ushtrojë veprimtarinë në fushën e trashëgimisë kulturore materiale, me qëllim gjurmimin, hulumtimin, studimin, projektimin, konservimin, restaurimin, mbikëqyrjen, kolaudimin, promovimin, publikimin e trashëgimisë kulturore materiale.Ajo synon të ushtrojë veprimtarinë në fushën e arkeologjisë parandaluese e të shpëtimit dhe studimit të trashëgimisë arkeologjike, si rrjedhojë e planifikimit urban e territorial në Republikën e Shqipërisë.
1
Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas