Aktualitet

“Dorëzohet” Bjellorusia, liron nga burgu gazetarin kritik dhe të dashurën e tij


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:04 - 25/06/21 |
mapo.al

Bjellorusia ka liruar nga burgu gazetarin kritik Roman Protasevich dhe të dashurën e tij Sofia Sapega. Gazetari i cili u arrestuar në avion është lënë tashmë në “arrest shtëpie”, ka konfirmuar babai i tij për BBC.


Roman Protasevich u mor në paraburgim nën dyshimin e nxitjes së trazirave pas kapjes së tij në 23 maj.


E dashura e tij, shtetasja ruse Sofia Sapega, u arrestua bashkë me të dhe gjithashtu është zhvendosur në arrest shtëpiak, thanë prindërit e saj për BBC.BE-ja iu përgjigj incidentit të avionit me sanksione ndaj Bjellorusisë.
Babai i Protasevich Dmitry tha se akuzat kundër të dy të arrestuarve nuk ishin tërhequr, raporton BBC Russian.Gazetari përballet me akuza që përfshijnë organizimin e trazirave masive dhe për të cilat ai mund të dënohet deri në 15 vjet burg, ndërsa Sapega akuzohet gjithashtu për shkaktimin e trazirave.

Vendet perëndimore akuzojnë Bjellorusinë për rrëmbimin e avionit “Ryanair” që u detyrua të ulej në Minsk për një kërcënim të supozuar të bombës, shkruan BBC.

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas