Kronika

Dosja “339” – Yuri Kim: SPAK zbuloi lidhje mes krimit dhe politikës
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:58 - 28/07/20 |
mapo.al

Ka reaguar edhe ambasadorja Yuri Kim për arrestimet e kryera në lidhje me dosjen 339.


Puna e SPAK për çështjen 339 fillon të zbulojë lidhjet midis krimit të organizuar dhe korrupsionit. Reforma në drejtësi vazhdon të ecë përpara dhe nuk mund të ndalet. Edhe një gur”, shkruan ajo në twiiter,


Policia e Durrësit, e mbështetur edhe nga Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë bëri disa shoqërime gjatë natës, ekzekutime të 22 urdhërarresteve të lëshuara nga SPAK.Bëhet fjalë për dosjen e famshme të përgjimeve 339, e cila ka të bëjë me vjedhjen e votave, laboratorin e kokainës në Has dhe një sërë çështjesh të tjera, ku mësohet se aksionet u kryen gjatë natës në Tiranë dhe Durrës. Arrestimet u kryen për pjesën e shitblerjes së votave. Në mesin e urdhërarresteve ishin edhe disa komisionerë.

Lexo edhe :  Ambasadorja e SHBA: Jetë të gjatë Shqipërisë së Pavarur!

Për këtë dosje ka patur edhe më herët të arrestuar. Aktualisht për këtë çështje rreth 40 persona janë në proces gjyqësor. Hetimet për këtë dosje nisën që në vitin 2016, ndërsa në vjeshtën e vitit 2018 u finalizua operacioni “Vol-Vo 4”, ku u arrestuan 27 personat dhe u prenë 44 fletë arreste.Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas