Aktualitet

Dr. Fauci: Maska nuk është e mjaftueshme, ka tjetër mbrojtje më të mirë ndaj koronavirusit
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:00 - 02/08/20 |
mapo.al

Dr. Anthony Fauci, ekspert udhëheqës i sëmundjes infektive në SHBA, tha se veshja e maskave syze për fytyrën siguron mbrojtje më të mirë ndaj koronavirusit.


“Teorikisht, ju duhet të mbroni të gjitha sipërfaqet e mukozës (sytë, hundën, gojën). Prandaj, nëse keni syze ose vizatore, duhet t’i përdorni ato”, tha Fauci në një intervistë për ABC News.


Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve tashmë rekomandojnë veshjen e një maske për fytyrën në publik, por vërejnë se virusi mund të hyjë edhe në sy.


Fauci rekomandoi syze për ata që duan “mbrojtje të përkryer” nga COVID-19, por pranon se nuk është një “rekomandim universal”, sepse njerëzit lehtë mund të marrin një maskë ose ta qepin atë, gjë që nuk ndodh me maskat syze.Etiketa: , ,

Pas