Kryesore

Dronët më të vegjël të ushtrisë amerikane

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:29 - 30/06/18 |
mapo.al

“Black Hornet”, Grerëza e Zezë, janë dronët më të vegjël në botë që do të përdoren nga ushtria amerikane.


Droni peshon vetëm 32 gram, është i pajisur me kamera termike, që diktojnë nxehtësinë, dhe që mund të përdoret nga ushtarët pasi të jenë futur në zona ku nuk kanë mbulim satelitor.


Black Hornet arrin të fluturojë për dy kilometra, me 21 kilometra në orë, duke u dhënë ushtarëve informacion të plotë e në kohë reale për se sa armiq mund të ketë rrotull, brenda kësaj distance.


Dronët e krijuar nga kompania “Flir” janë testuar nga ushtria në vitet 2016-2017, dhe duket se kanë pasur sukses, pasi qeveria ka lidhur një kontratë të re bashkëpunimi për ta vazhduar projektin më tej.


<
>
1-79-e1530386159264-800x450 Black_Hornet_Nano_Helicopter_UAV British-Army-AWE17-Royal-Marine-with-Black-Hornet-2-by-Cpl-Daniel-Wiepen-MOD-Crown-2017-Limited-Re-use-APOSW-2017-018-AWE-2017-035-800px hqdefault-1 ImgW maxresdefault-3 nano_drone_1140x420_crop


Etiketa: , , ,

Pas