Aktualitet

Dua Lipa mesazh sensibilizues, refugjatët nuk duhen diskriminuar

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:33 - 12/03/20 |
mapo.al

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa e shqetësuar për një grup të specifikuar njerëzish, në rrjetin social, Instagram, ka shpërndarë një mesazh sensibilizues.


Ajo kërkon që në këto kohë, të mos jemi diskriminues ndaj refugjatëve.Coronavirusi nuk diskriminon dhe nuk duhet as ne. Refugjatët janë disa prej personave më të prekshëm në planet, shpesh jetojnë në vende me turma me shërbime të limituara të shëndetit. Kur ngritet paniku, të gjithë njerëzit janë në lëvizje, përfshirë refugjatët mund të jenë veçanërisht një target”.


“Agjencitë e Kombeve të Bashkuara po bëjnë punë të mrekullueshme në terren dhe në planifikimin ndërkombëtar. Ju mund të ndihmoni duke dhuruar në UNHCR, apel emergjent për t’i mbrojtur refugjatët dhe komunitetet nikoqire nga COVID-19”,  ka shkruar artistja shqiptare.

 


Etiketa: , ,

Pas