Aktualitet

‘Duhet të izolohemi deri në qershor dhe distancimi shoqëror deri në tetor’
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:15 - 29/03/20 |
mapo.al

Britania duhet të qëndrojë në mbyllje totale deri në qershor për të parandaluar siç duhet shtrirjen e plotë të koronavirusit vdekjeprurës dhe distancimin shoqëror mund të zgjasë me muaj, paralajmëroi një shef i lartë i shëndetësisë.Numri i vdekjeve nga koronavirusit deri në 1.019 dje. Një total prej 17,089 personash testuan pozitivë me koronavirus.


Kryeministri, i cili është duke u izoluar pas testimit pozitiv për Covid-19, tha të Shtunën “gjërat do të keqësohen para se të përmirësohen”, pasi ai theksoi nevojën për të qëndruar në ambiente të mbyllura për të mbështetur NHS duke ngadalësuar përhapjen.
Shifrat e larta të qeverisë kanë qenë më optimiste dhe kanë sugjeruar që koronavirusi mund të arrijë kulmin në prill me afro 5,700 vdekje. Por Profesor Neil Ferguson tha se britanikët do të duhet të qëndrojnë brenda për tre muaj të plotë.Këshilltari kryesor i epidemiologjisë në qeveri  tha për “The Sunday Times”: Ne do të duhet t’i mbajmë këto masa [mbyllja e plotë], sipas mendimit tim, për një periudhë të konsiderueshme kohore – ndoshta deri në fund të majit, ndoshta edhe në fillim të qershorit. Maji është optimist. ‘

Lexo edhe :  BE do të kërkojë sqarime nga Pfizer lidhur me vonesat për vaksinat

Profesori Ferguson shtoi se edhe nëse bllokimi do të hiqet, njerëzit do të duhet të zbatojnë masat e distancimit shoqëror për muajt e ardhshëm afërsisht derinë tetor.

Michael Gove sot nuk pranoi të tërhiqej për aq kohë sa do të ishin në fuqi masat e ashpra që kufizojnë jetën e njerëzve dhe që ministrat nuk do të hezitojnë të zbatojnë rregulla më të ashpra nëse është e nevojshme.

“Ka parashikime të ndryshme për sa kohë bllokimi mund të zgjasë,”  tha ai për Sky’s Sophy Ridge të Dielën.

‘Sa do zgjasë izolimi është  gjë varet nga të gjitha sjelljet tona. Nëse ndjekim udhëzimet, mund të merremi në mënyrë më efektive me përhapjen e sëmundjes.

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas