Aktualitet

Durrës/ Ndërhyri në kolonat e pallatit që u shemb nga tërmeti, për lokalin, gjykata e lë të lirë
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:04 - 29/07/20 |
mapo.al

Gjykata e Durrësit ka marrë një vendim për pronarin e lokalit Baron’s, Artur Terziu ditën e sotme. Gjykata dha masën “detyrim paraqitje” për pronarin e akuzuar për “vrasje në rrethana cilësuese” pas shembjes së pallatit 6 katësh gjatë tërmetit të 26 nëntorit në rrugën “Bashkimi” në Durrës në lagjen nr.6, ku humbën jetën dy shtetaset Hatije Rexhepi dhe Xhulieta Gjana.Mësohet se Terziu kishte ndërhyrë në kollonat e pallatit duke ndërtuar një lokal dhe më pas e kish legalizuar.


Por pavarësisht akuzave të prokurorisë, ekspertiza për shembjen e pallatit ka dalë në konkluzionin se shkak i shembjes së pallatit ishte cilësia e dobët e betonit.
Prokuroria e Durrësit sakaq ka vendosur të apelojë vendimin e lirimit të Terziut.Akuzat po ashtu janë ndryshuar edhe për pronarët e “Vila Palmës” që u shemb në 26 nëntor. Edhe për Arben e Dëshira Qato gjykata vendosi “detyrim paraqitje”.

Lexo edhe :  Aksident në Shkozet të Durrësit, një person i plagosur rëndë (FOTO)

 Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas