Dikur

Dy monedhat prej ari dhe argjendi që Shqipëria emetoi për 500-vjetorin e ndarjes nga jeta të Skënderbeut

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:43 - 14/12/20 |
mapo.al

Nga Aurenc Bebja, Francë“Paris-presse” ka botuar, në ballinat e 20 dhe 24 dhjetorit 1968, dy shkrime në lidhje me emetimin asokohe nga Republika e Shqipërisë të dy monedhave prej ari dhe argjendi me rastin e 500-vjetorit të ndarjes nga jeta të heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriotit Skënderbeut, të cilat, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për publikun shqiptar:


(Komunikatë.)
Emetim zyrtar i Republikës i ShqipërisëParis, 19 dhjetor 1968.


Mësojmë se tashmë është e mundur të regjistroheni pranë Bankave për monedhat e bukura prej ari dhe argjendi të Republikës së Shqipërisë, të lëshuara (emetuara) së fundmi me rastin e 500 vjetorit të vdekjes së heroit kombëtar Skënderbeut.

Numri i tyre është i kufizuar.

(Komunikatë.)

Përvjetori i Skënderbeut, heroit kombëtar

Paris, 23 dhjetor 1968.

Lexo edhe :  Raporti i Freedom House: Dy ngjarjet që sollën rënien e Shqipërisë me 1 pikë

Republika e Shqipërisë sapo ka lëshuar (emetuar) një seri monedhash madhështore ari dhe argjendi, legale, në sasi të kufizuar.

Ky emetim zyrtar, i planifikuar për të përkujtuar 500-vjetorin e Skënderbeut, heroit kombëtar, na ofron “Monedhat e reja” të jashtëzakonshme, të cilat tashmë mund t’i kërkojmë në të gjitha bankat.

 

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas