Aktualitet

Dy orë pa Facebook, 160 milionë $ humbje për ekonominë globale


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:56 - 04/10/21 |
mapo.al

Rrjetet sociale Facebook, WhatsApp dhe Instagram kanë rënë në të gjithë botën.


Tre aplikacionet më të përdoruara në pronësi të Facebook ranë rreth orës 17:40 të pasdites së sotme( 4 tetor) dhe nuk mund të arrihen përmes Webit ose aplikacioneve përkatëse.


NetBlocks, i cili gjurmon ndërprerjet e internetit dhe ndikimin e tyre, vlerëson se kjo ndërprerje i ka kushtuar ekonomisë globale 160 milion dollarë dhe ka ulur çmimin e aksioneve të Facebook me më shumë se pesë përqind.Shumë ekspertë spekulojnë se shkaku i ndërprerjes mund të jetë një gabim me DNS, ose sistemin e emrit të domain-it, për faqet e Facebook.
1


Etiketa: , ,

Pas