Aktualitet

Dy vendet e vetme në Europë ku ende nuk ka koronavirus

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:50 - 12/03/20 |
mapo.al

Në botë, numri i përgjithshëm i infeksioneve me koronavirur ka tejkaluar 120 mijë. Më shumë se 4200 njerëz kanë vdekur dhe më shumë se 66,000 janë shëruar.


Situata më e rëndë në Europë është në Itali, ku 1016 persona kanë humbur jetën, ndërsa numri i përgjithshëm i infektuar më shumë se 12 mijë. Por infeksioni i koronavirusit ka arritur pothuajse në të gjitha vendet e Europës.


Më konkretisht, në të gjitha shtetet, përveç dy vendeve të Ballkanit. Pasi rasti i parë u konfirmua nga Turqia mbrëmë, infeksioni i koronavirusit nuk ka prekur vetëm dy vende në Europë. Këto janë Kosova dhe Mali i Zi, të cilat janë të vetmet në Evropë që nuk kanë regjistruar ende raste të coronavirusit.


Edhe pse ende nuk janë raportuar raste të infeksionit me koronavirus në Mal të Zi, autoritetet shëndetësore malazeze kanë vendosur masa të rrepta parandaluese, të cilat përfshijnë ndalimin e udhëtimit në vendet më të prekura, si dhe ardhjen e udhëtarëve nga ato vende.


“Udhëtimet për në Itali, Spanjë, Iran dhe Kinë janë të ndaluara. Lista nuk është përfundimtare dhe do të ndryshojë ndërsa zhvillohet situata epidemiologjike. Gjithashtu, ata janë të ndaluar të vijnë nga këto vende në Mal të Zi”, njoftoi Ministri Mal i Zi i Shëndetësisë Kenan Hrapovic në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp.

Mbyllet Italia
Të gjithë, 60 milionë banorët po përballen me kontrolle udhëtimesh, mbyllje shkollash dhe ndalime të aktiviteteve publike.


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas