Bota

Dyshohet se fyen Erdogan, Prokuroria merr në pyetje dy aktorët

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:26 - 24/12/18 |
mapo.al

Prokurorët në Turqi janë duke hetuar dy aktorë të njohur mbi dyshimet se kanë fyer qeverinë e presidentit Recep Tayyip Erdogan.


Prokurorët në Stamboll njoftuan se aktorët Metin Akpinar dhe Mujdat Gezen janë ftuar për intervistim lidhur me komentet që ata i kanë bërë në një emision televiziv.


Metin Akpinar Dhe Mujdat Gezen

Dy aktorët kanë qenë të ftuar në televizionin pro-opozitar, Halk TV. dhe gjatë transmetimit aktori, Akpinar tha se Turqia duhet të zgjedhë qeverinë demokratike ose të shikojë sesi “liderët e saj janë të varur nga këmbët e tyre ose të helmuar bodrumeve”.


Presidenti Erdogan tha gjatë një pronocimi, por pa përmendur emra se “këta janë artistë të rremë dhe do ta paguajnë për këtë”, shkruan rel.


Goditja e Turqisë ndaj kundërshtarëve të perceptuar ka kapur deri tani shifren e 77. 000 arrestimeve lidhur me dyshimet për një grusht shteti të dështuar nga një fraksion në ushtri në vitin 2016.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas