fbpx

Teknologji

‘Pekini e përdor për spiunazh’, Pompeo paralajmëron Evropën për Huawei-n

               Publikuar në : 14:47 - 12/02/19 |
mapo.al

Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka paralajmëruar vendet evropiane se përdorimi i gjigandit kinez të telekomunikacionit, Huawei, mund të  dëmtojë  marrëdhëniet e tyre me SHBA-në, pasi dyshohet se mund t’i përdorë  pajisjet elektronike për spiunazh.


Pompeo tha nga Hungaria, ndalesa e parë  e turneut 5 ditor evropian të tij, se qeveria amerikane dyshon prej kohësh se Pekini mund të përdorë pajisjet e Huawei-t për spiunazh, por ende nuk ka prova për të  mbështetur këto shqetësime.Uashingtoni po ushtron presion mbi vende të ndryshme të  botës për ta mbajtur Huawei-n jashtë rrjetit të ri 5g, për shkak se shqetësohet për sigurinë  që  mund të  ketë  ky rrjet. Sipas Uashingtonit, ka shumë gjasa që 5g të përdoret për të mbajtur një sasi të madhe të dhënash që mund të lidhë robotë, mjete autonome dhe mekanizma të tjera sensitive.


Huawei, që është një nga prodhuesit kryesorë në botë të smartfonëve, i ka mohuar akuzat se produktet e tij përbë jnë  rrezik për sigurinë  kombëtare dhe ka argumentuar se është  një  kompani private që nuk ka lidhje me qeverinë  kineze.

Kompania, ndonëse është  gjerësisht i bllokuar në  tregun amerikan, bën biznes të konsiderueshëm në  Evropë.


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas