Aktualitet

3 ditë zie – E gjithë Argjentina e përlotur në percjelljen e Diego Maradonës


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:40 - 26/11/20 |
mapo.al

Mijëra tifozë, e admirues të futbollit të tij, i japin sot lamtumirën Diego Maradonës në pallatin presidencial në Buenos Aires.


Në Argjentinë janë shpallur 3 ditë zie për “heroin” kombëtar. Maradona vdiq pas një sulmi në zemër  në moshën 60 vjeç, por në zemrat e të gjithëve do të jetë përjetë i paharruar kujtimi i tij.


Disa vajtonin, të tjerë puthnin për herë të fundit së largu arkivolin e veteranit në futboll, i cili u vendos në Casa Rosada. Një milion njerëz pritet të bëjnë ritualin.


Besnikët  e Maradonës nuk i ndali as pandemia, e as kordonë a masa të tjera të marra për koronavirusin, ata qëndronin atje, stoikë në sheshin Plaza de Mayo të kryeqytetit mbrëmjen e së mërkurës.Turmat si det, të veshur me fanella të ngjashme me atë të Maradonës së ndjerë mbajtën zi për vdekjen e poetit në futboll e njëkohësisht festuan për jetën e tij.

Maradona, një nga futbollistët elitë të të gjitha kohërave që luajti për klube përfshirë Barcelona dhe Napolin, ishte kapiten kur Argjentina fitoi Kupën e Botës 1986, duke shënuar golin e famshëm “Dora e Zotit” kundër Anglisë në çerekfinale.

Ish-mesfushori i Tottenhamit, Ossie Ardiles, i cili luajti së bashku me Maradonën në Kupën e Botës 1982, tha se ai ishte “një Zot” në Argjentinë, në Napoli dhe në të gjithë botën.

Ish mesfushori dhe menaxheri sulmues i Argjentinës vdiq në shtëpinë e tij në Tigre, afër Buenos Aires.

Media lokale thanë se rezultatet paraprake të një autopsie treguan se Maradona kishte pësuar “atak akut të zemrës”.

Personi i fundit që pa Maradona të gjallë ishte nipi i tij Johnny Esposito, sipas deklaratave të mbledhura nga zyrtarët.

E gjithë bota e futbollit e ndjeu dhimbjen e ikjes së Diego Maradonës duke e konsideruar si humbjen më të madhe të të gjitha kohërave.

Në Brazil, ku njeriu i tyre Pelé garoi për titullin e futbollistit më të mirë në botë, vdekja e Maradona ishte një lajm kryesor – shumica e rivalitetit midis dy vendeve mund t’u jepet dy lojtarëve, i tillë është pasioni për lojën e bukur këtu.

Por rivaliteti u la mënjanë me Pelé duke i dhënë edhe ai lamtumirën Maradonës si një mik i dashur.

“Një ditë, shpresoj se do të kemi një goditje së bashku në parajsë,” tha ai.

Maradona nuk ishte thjesht një sportist për Argjentinasit, ai ishte një ikonë, një lojtar politik dhe natyrisht, një figurë shumë e dashur për publikun. Ekziston një trishtim i thellë ndërsa njerëzit i bëjnë nderimet e tyre futbollistit. Kujtimi i tij do të ngelet gjithmonë i paharruar.

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas