Sociale

“E kalojmë urinë me ujë”, kryefamiljari rrëfen dramën dhe kushtet e vështira për fëmijët


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:33 - 04/09/18 |
mapo.al

11 vite më parë, familja Huli që banon në Bathore, iku nga zonat e thella të veriut e ndërtuan një shtëpi-barake që nuk e kanë përfunduar ende.


Iu afruan Tiranës, por edhe varfërisë.


Kryefamiljari Bashkim Huli thotë: “Kam 4 muaj e gjysmë shtrirë sepse jam sëmurë. 10 ditë në muaj punoj, gjej punë ku të dalë. Kam hernie diskale, nerv shiatik, variçe…”Bashkëshortja e tij, Nazmie Huli shprehet: “Nuk ia plotësoj dot kushtet fëmijëve. Librat kushtojnë rreth 100 mijë lekë (të vjetra), pa fletore. Jam në borxhe”.
Përveç librave, për Izmirin dhe motrën e tij Veronikën mungon edhe ushqimi.“Mish kemi pak, na e kanë dhënë për Bajram. Kur nuk kemi për të ngrënë bukë në darkë, pimë ujë. E kalojmë urinë me ujë”, tregon Izmiri, djali i shtëpisë.

11-vjeçarja Veronika e ka një pasion, ajo është piktura: “Bëj punimë me guaska dhe merrem me piktura”.

Kushtet e vështira nuk e kanë penguar aspak Izmirin që të shkëlqejë në mundje dhe futboll. Po ashtu, edhe Veronika e përfundoi klasën e pestë me nënta dhe dhjeta.

Top Channel

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas