Aktualitet

E rrallë në Fier, cjapi bën qumësht (Video)

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:05 - 27/05/20 |
mapo.al

Një dukuri e rrallë është konstatuar në Fier, ku është zbuluar një cjap që bën qumësht. Prej vitesh siguron të ardhura nga qumështi i dhive, por nuk e kishte menduar kurre se do t’i duhej të milte edhe cjapin e tufës.


Shqetësimi se cjapi ishte sëmurë u zëvëndësua nga tronditja dhe habia për Frederik Vlashin nga Bishanaka e Fierit, kur nga gjinjtë e fryrë të kafshës dythundrake rrodhi qumësht “ Që vitin e parë e parë se ishte në siklet dhe sivjet që është viti i dytë e shtrydha dhe e pash se kishte qumësht”, është shpehur Vlashi.


Anomali apo bekim askush nuk di ta thotë por dukuria megjithëse shumë e rrallë, nuk është e panjohur Përgjatë një viti Frederik Vlashi kërkoi të mësonte se cfarë po ndodhte me cjapin e vetëm të tufës. Por askush, madje edhe veterinerët nuk e morën seriozisht dyshimin e tij.


Në fund vendosi ta milte, madje përpara kameras “Për të tjerë që gjasme që kishin më shumë përvojë se mua më thanë se ishte e pabesueshme. Dhe më të moshuar se unë të cilët theksuar se një rast i tillë ishte i pamundur, dhe për këtë i besova vetes dhe e shtrydha”, ka thënë ai.


Laktacioni mashkullor sic njihet ndryshe nukbe ka penguar Cjapin 2 vjecar në Fier të riprodhohet “Ky është babai i dy brezave sivjet”. Është një sasi e vogël krahasuar me qumështin që merret zakonisht nga dhitë por me përberje më të trashë “Ky është një qumësht që ka vlera të larta, ky qumësht është i barabartë me 1 litër nga qumështi i zakonshëm”, ka thënë ndër të tjera fermeri.

Qumështi i dhive ka vlera të larta kurative falë nivelit të ulët të yndyrës. E njeta mund të thuhet edhe për qumështin e cjapit në Fier apo në vende të tjera të botës ku janë shfaqur anomali të tilla./abcnews.al


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas