Aktualitet

Edhe Franca po shërohet, vetëm 80 viktima 24 orët e fundit

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:54 - 09/05/20 |
mapo.al

Gjatë 24 orëve të fundit në Francë u regjistruan 80 viktima të reja, duke shënuar numrin më të ulët të rasteve ditore prej disa javësh, njoftuan autoritetet.


“Numri i përgjithshëm i viktimave që nga fillimi i pandemisë arriti në 26 310”, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.


Franca është një ndër vendet më të goditura nga COVID-19 në Europë, me katër rajone që përbëjnë 75% të rasteve të shtruara në spital, Parisi, Grand Est në kufi me Gjermaninë, Auvergne-Rhone-Alpes në juglindje dhe Hauts-de -France në veri.


Ndërkohë, spitalet franceze po raportojnë se numri i pacientëve në njësitë e kujdesit intensiv po fillon të pakësohet.


Që nga fillimi i marsit, në spital janë shtruar 95 829 pacientë, nga të cilët 56 038 janë shëruar.

Kjo shifër nuk përfshin dhjetëra mijëra të cilët u shëruan pa patur nevojë të shtroheshin në spital.


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas