Aktualitet

Edhe sot duhet të keni kujdes me detin, ja parashikimi i motit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:16 - 30/07/19 |
mapo.al

Edhe sot deti do të jetë më dallgë dhe i rrezikshëm për ata që zgjedhin të notojnë. Prandaj thirrja më e mirë është që të mos futeni në det sot, ndërsa nga nesër moti do të jetë me diell dhe temperatura të larta.


Parashikimi


Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga  periferia e presionit të ulët atmosferik me qëndër kryesore në  detin e Zi e cila do të vazhdojë të ruajë paqëndrueshmërinë  e motit  në vendin tonë dhe Kosovë.Moti do të  jetë me kthjellime përgjatë Ultësirës Perëndimore, ndërsa në zonat malore do të ketë prani të vranësirave ku nuk do të mungojnë rreshje shiu të izolura. Erdo të  jetë me drejtim Jugperëndim  (SWmshpejtësi maksimale  10-15  m/sek në bregdetein e Adriatikut. Valëzimi  i forcës 4-5 ballme lartësi vale 1.5–2,0  metër në det të hapur. Temperatruat do të pësojne rritje.
Temperaturat min dhe max: 
Zonat  malore   15/30°

Zonat e  ulëta   18/33°C
Zonat  bregdetare  20/31°C1


Etiketa: , ,

Pas