Aktualitet

Edicioni i katërt i garave të Crossfit, triumfojnë Era Dankshi dhe Ervis Tabaku


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:27 - 13/10/21 |
mapo.al

Në Parkun e Liqenit u zhvilluan garat e Crossfitit në edicionin e katërt të kampionatit “Survivor Games”. Peshëngritja, forca dhe atletika vunë përballë njëri-tjetrit 39 pjesëmarrës nga 8 palestra të ndryshme të vendit, ku mes tyre kishte dhe garues nga Kosova.


Garat ishin të ndara në dy ditë të ndryshme (të shtunën dhe të dielën)me 3 faza dhe dy kategori, femrat dhe meshkujt. Kupën e kampionit për kategorinë e meshkujve e ngriti ish-sportisti dhe peshëngritësi Ervis Tabaku, i cili kryesoi dy nga 3 fazat e garave.


Për 32-vjeçarin që rreshton disa kupa dhe medalje si kampion europe dhe nënkampion bote në moshat 20-vjeçare për peshngritje, ky është viti i dytë rradhazi që fiton kampionatin e Crossfitit që zhvillohet në Shqipëri.Çmimi i dytë shkoi për 22-vjeçarin Hatem Idrizllari ndërsa në të tretin u rendit Leonsjo Guma. Jo më pak spektakël dhe emocion dhuroi dhe kategoria e femrave ku vendin e parë e mori Era Dankshi me një performancë të lartë dhe epërsi në të gjitha garat.
Në vendin e dytë për femra u rendit Albina Drazhi e cila gjithashtu zhvilloi një garë me ritme të larta, ndërsa në vendin e tretë doli Frida Azisllari. Kjo e fundit vërtetoi gjatë garave se mosha është vetëm një numër, pasi me 47 vite që mban mbi supe, arriti të kalonte çdo provë dhe të “rrëmbente” një vend në podium.1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas