KMR

Egjipt/ Zbulohet varri mijëravjeçar i një prifti…


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:37 - 26/11/21 |
mapo.al

Arkeologët egjiptianë kanë zbuluar varrin e një prifti të zbukuruar me hieroglife dhe statuja që datojnë më shumë se 4 400 vjet më parë, në një kompleks piramidal.


Varri privat që i përket ‘Wahtye’, një prift i lartë që shërbeu gjatë mbretërimit të pestë të mbretit Neferirkare, u zbulua sot në një kreshtë të varrosur në nekropolin e lashtë të Saqqara, në jug të kryeqytetit Kajro.


Varri i tij i pikturuar me shkëlqim është zbukuruar me skena që tregojnë priftin mbretëror së bashku me nënën, gruan dhe anëtarët e tjerë të familjes së tij, tha ministria e antikiteteve egjiptiane. Varri daton nga sundimi i Neferirkare Kakai, mbreti i tretë i Dinastisë së Pestë të Mbretërisë së Vjetër.<
>
7474048-6498949-image-a-230_1544915231363 7474050-6498949-image-a-229_1544915198397 7474058-6498949-image-a-227_1544915174685 7474060-6498949-The_tomb_dates_from_the_rule_of_Neferirkare_Kakai_the_third_king-a-11_1544925533134 7474062-6498949-image-a-243_1544915421366 7474070-6498949-The_biggest_tomb_in_the_pyramid_complex_known_as_Djoser_was_buil-a-12_1544925533322 7474076-6498949-The_Saqqara_necropolis_south_of_Cairo_is_home_to_the_famous_Djos-a-13_1544925533391 7474080-6498949-image-a-236_1544915294178 7474090-6498949-image-a-237_1544915308125 7474092-6498949-image-a-238_1544915314545 7474096-6498949-The_well_preserved_tomb_is_decorated_with_scenes_showing_the_roy-a-10_1544925533121 7474100-6498949-image-a-234_1544915272923 7474106-6498949-image-a-233_1544915263380 7474114-6498949-image-a-232_1544915255539 7474136-6498949-image-a-231_1544915245708 wire-7469122-1544901636-62_634x421 wire-7469126-1544901639-215_634x446
4Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas