Aktualitet

“Ejvallah”- Ja si i përgjigjet Rama komenteve të Dendias për Turqinë
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:24 - 20/10/20 |
mapo.al

Kryeministri Edi Rama iu “kundërpërgjigj” deklaratës së ministrit të Jashtëm grek Nikos Dendias, se Turqia po shkatërron stabilitetin në rajon, me një fjalë të vetme.


“Ejvallah”, kështu e përshëndeti kreu i qeverisë ministrin grek në përfundim të konferencës së përbashkët për mediat, si për të treguar miqësinë e palëkundur me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan.


Ministri Dendias u shpreh se Turqia po ecën në drejtim të kundërt me BE-në, dhe më tej i bëri thirrje unionit që të marrë masa, përfshirë këtu edhe transportin e materialeve ushtarake, të cilat sipas tij po  destabilizojnë rajonin.“Turqia po shkel kriteret themeltare të BE-së. Nga ana politike dhe ekonomike, i kemi dërguar letër Varlehey-t duke theksuar se Turqia po shkel unionin doganor,  dhe se duhet të shqyrtohet marrja e masave.Komisioni të evidentojë të gjitha shkeljet deri në tërheqjen e unionit doganor, si një ide e qartë për sjelljen e Turqisë.


Lexo edhe :  Basha në familjen që humbi nënën dhe vëllain nga tërmeti, vajza e mbijetuar: Dua drejtësi (VIDEO)

Kam theksuar dhe te homologët europianë veprimet e fundit që janë shqetësuese në Mesdheun Lindor, si dhe kam theksuar nevojën që të ndalohet eksporti i materialeve ushtarake përkundrejt Turqisë. Sepse këto materiale përdoren për veprime që destabilizojnë rajonin tonë. Duhet të kemi një të ardhme paqësore dhe për këtë jam në Tiranë”, – tha Nikos Dendias.Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas