Aktualitet

Ekspertiza mjeko-ligjore i jep fund spekulimeve: Aldi Rama vrau veten


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:05 - 07/10/21 |
mapo.al

Ekspertiza mjeko-ligjore, i ka dhënë fund spekulimeve nëse 21-vjeçari, Aldi Rama, djaloshi që vrau punonjësin e policisë, Saimir Hoxha në Lezhë, është vëtëvrarë apo vrarë nga forcat RENEA.


Mjekët në Tiranë kanë kryer autopsinë e djaloshit 21-vjeçar, nga ku rezultoi se vdekja e Ramës ka ardhur si pasojë e një plage të shkaktuar me armë zjarri, duke i sjellë shembjen e trurit dhe përhapjen e hemoragjisë.


Ekspertët thonë se në kokën e viktimës janë konstatuar dy plagë, njëra hyrëse dhe tjetra dalëse, duke krijuar një formë tubi në kafkën e 21-vjeçarit.Më tej mjekët, pasqyrojnë se në pjesën hyrëse të plumbit, vërehet një plagë e gjerë, e shoqëruar me djegien e lëkurës.
Rreth e qark plagës janë konstatuar prani e faktorëve plotësues të qitjes, siç janë grimcat e barutit.Duke u nisur nga këto të dhëna dhe analizimi i tyre, mjekët kanë dalë në përfundimin se Aldi Rama, ka qëlluar vetëm me pistoletën e tij që në 28 shtator mbante me vete.

Goditja është kryer me puthitje në pjesën e tëmthit të kokës, nga e dhjathta në të majtë, duke i shkaktuar vdekjen.

Me këtë raport vlerësimi të ekspertizës së autopsisë dhe me gjetjen e armës së zjarrit pranë trupit të Aldi Ramës, gëzhojës dhe një aparati telefonik, grupi i hetimit ka krijuar bindjen e fortë se 21-vjeçari Aldi Rama, nuk është qëlluar nga forcat RENEA që i ishin vënë në ndjekje, por ka vrarë veten.

1


Etiketa: , ,

Pas