Aktualitet

Elon Musk: Njerëzit do të shkojnë në Mars brenda 6 viteve


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:39 - 03/12/20 |
mapo.al

Sipërmarrësi amerikan dhe pronari i SpaceX, Elon Musk ka njoftuar datën e shumë pritur nga njerëzit se kur do të mund të udhëtojnë për në planetin Mars.

Ai, duke folur në ndarjen e çmimeve Axel Springer në Gjermani është shprehur se “Ndoshta do të bëhet për 6 vjet. Nëse jemi me fat, mbase 4 vjet më vonë”.


Musk gjithashtu tha se një anije pa njerëz është planifikuar të dërgohet në Mars brenda dy viteve, dhe kapsula Crew Dragon e prodhuar nga SpaceX, ka filluar testimin.

Janë, Michael Hopkins, Victor Glover dhe Shannon Walker nga NASA si dhe Soichi Noguchi nga Agjencia e Kërkimeve Hapësinore Japoneze, ata që janë dërguar në stacionin hapësinor me kapsulën e Crew Dragon.


1


Etiketa: , , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas