Aktualitet

Elon Musk zbulon derrin me çip në trurin e tij
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:36 - 30/08/20 |
mapo.al

Elon Musk ka zbuluar një derr të quajtur Gertrude me një çip kompjuterik me madhësi monetare në trurin e saj për të demonstruar planet e tij ambicioze për të krijuar një ndërveprim të trurit me makinën.


Është disi si një mrrokull në kafkën tuaj me tela të vegjël,” tha sipërmarrësi miliarder në një transmetim në internet.


Kompania e tij Neuralink aplikoi për të filluar provat te njerzit vitin e kaluar.


Ndërlidhja mund të mundësojë njerëzit me probleme neurologjike të kontrollojnë telefonat ose kompjuterët me mendjen e tyre.


Z. Musk argumenton se pajisje të tilla përfundimisht mund të përdoren për të ndihmuar në kurimin e kushteve të tilla si skleroza, sëmundja e Parkinsonit dhe dëmtimet e palcës kurrizore./BBC/

Përshtati: Mapo.al


Etiketa: , ,

Pas