Kryesore

‘Shpërthen’ Elvira Dones: Edi Rama ka shuar çdo shpresë të…


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:27 - 27/11/18 |
mapo.al

Ka qenë një mbështetëse e fuqishme e Edi Ramës në kohën kur ai ishte në opozitë, por shkrimtarja Elvira Dones ka kohë që i është kthyer kundër kryeministrit të tanishëm.


Ndërsa ndodhet në Tiranë, ajo ka bërë një status mjaft pesimist për të ardhmen e Shqipërisë. Sipas Elvira Dones, Shqipëria po vdes dhe Rama ka shuajtur çdo shpresë të shqiptarëve.


Reagimi i plotë i Elvira Dones-it:

“Është kjo ‘gjëja’ në Shqipërinë time, kjo ‘gjëja’ që gjen në të gjitha vendet që vuajnë pafundësisht. Kur zbret në të je i huaj sido që të mbërrish, skamnor ose pasunar, me valixhe që vlen dy groshë si e imja, apo me Yves Saint Laurent legeni, me orë floriri në kyç, meqë është bërë kështu duke luajtur me jetën e të tjerëve.Kur zbret në Tiranë je ajo që je bërë në vitet e gjata të emigrantit. Pastaj, sa e hap e mbyll sytë shndërohesh në shqiptar.


Miqtë e tu të dashur janë atje për ty, të thërrasin në mes të natës, në odën tënde të bujtinës. Të thonë fjalë që askush tjetër nuk mund të t’i thotë, përveç atyre.

Nganjëherë nuk të thonë asgjë. Shpesh të marrin erë, teksa të përfshijnë në një përqafim vuv, të marrin prapë erë para se të ulen me ty dhe të pijnë një çaj mali.

Tek miqtë e mi të zemrës e vendos shpirtin tim krejt të zhveshur, të pafajshëm, të marrë.

Tek miqtë e mi që më marrin erë, që më dëgjojnë, që kanë parë dhimbjen në sytë e mi, që pa bërë zë më kanë dhënë ushqimin e tyre të barsaletave për atë politikë lokale muti…

Këtyre miqve, të asaj Shqipërie sublime, i kushtoj të gjithë dashurinë time të pafuqishme.

Në emër të tyre akuzoj klasën politike të tanishme, akuzoj dhe vetëm akuzoj kryeministrin e ‘shitshëm’ për lajmet perëndimore, përherë e më të nxituara dhe sipërfaqësore.

Akuzoj këtë burrë për arrogancën tij të padëgjuar dhe vulgare, për korrupsionin e tij absolut.

E akuzoj, sepse ka shuar shpresat e shqiptarëve.

Në emër të Shqipërisë që mund të bëhej dhe ju e vodhët pa mëshirë, unë e akuzoj.

Dhe as e vras mendjen për ironinë tënde dy lekëshe.

I couldn’t care less of your dismissiveness. I açuse you.

Dhe nuk mund të më bësh asgjë, sepse je i mjerë dhe skile, ndërsa Shqipëria po vdes”.

 

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas