Aktualitet

EMA: Lidhje e qartë mes trombozave dhe vaksinës së AstraZeneca


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:45 - 06/04/21 |
mapo.al

Një zyrtar i lartë i shëndetit në Agjencinë Europiane të Barnave, e njohur si EMA, tha se ka një lidhje të qartë mes vaksinës së AstraZeneca dhe mpiksjeve të gjakut.

Kreu i vaksinave EMA, Marco Cavaleri, tha për gazetën italiane ‘Il Messaggero’ se ekziston një lidhje midis vaksinës që shkakton mpiksjen e gjakut te pacientët, megjithëse nuk është ende e qartë se çfarë.


“Ekziston një shkak, por ne ende duhet të kuptojmë se cili është,” shtoi Cavaleri, duke shtuar se lidhja midis vaksinës dhe trombozës do të konfirmohet nga agjencia në orët e ardhshme.
Presidentja e Komitetit Kombëtar të Vaksinimit, Maria Theodoridou në Greqi, foli dje në konferencën e EODY rreth problemit të vaksinimit me AstraZeneca.


Ajo tha: “Ka pasur shumë diskutime në lidhje me AstraZeneca. Nga një këndvështrim epidemiologjik, mpiksja e gjakut është më e zakonshme te gratë nën moshën 55 vjeç”.


Pavarësisht nga shqetësimet e raportuara në lidhje me këto incidente, Agjencia Europiane e Barnave ka theksuar se përfitimi i tejkalon rreziqet e vaksinës.

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas