Aktualitet

EMRI/ E vaksinuar me të dyja dozat, humb jetën nga Covid mësuesja në Elbasan


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:22 - 14/11/21 |
mapo.al

Një mësuese 40-vjeçare ka humbur jetën nga COVID-19 në Elbasan.


Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi nëpërmjet një postimi në “Facebook”, ku shpreh hidhërimin e saj për ndarjen nga jeta të mësueses Blerina Lamçja nga Elbasani.


Mësohet se mësuesja e kishte kaluar Covid 19 disa muaj më parë, madje i kishte marrë të dyja dozat e vakinës të cilat nuk ia kursyen jetën.Prej disa ditësh 40 vjecarja kishte shfaqur probleme të shëndetit dhe nga tamponi i shpejtë kishte rezultuar pozitive.
Menjëherë ajo u nis per kurim në kryeqytet ku mjekët konstatuan probleme me trashësinë e gjakut dhe nisën zëvëndësimin e lëndës bazike.Pavarësisht përpjekjes se mjekëve dhe thirrjes për dhurim gjaku nga familjarë dhe koleg të të ndjerës ajo mbylli sytë këtë të shtunë.

Edhe më tragjik këtë rast e bën fakti se vetëm pak muaj më parë 40 vjecarja kishte humbur nënën pasi nuk mundi të përballontë situatën post-covid.

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas