Aktualitet

Epidemiologu Artan Simaku: Shqipëria s’e ka arritur ende pikun me koronavirusin

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:15 - 31/03/20 |
mapo.al

Në një lidhje live në Euronews Albania, epidemiologu Artan Simaku u shpreh optimist se me masat e marra në Shqipëri të cilat siç tha ishin në kohën e duhur, pandemia do të kalojë shpejt, ndërsa shtoi se kujdesi dhe distancimi fizik duhet të vijojnë si e vetmja armë që kemi në dorë kundër virusit.


Epidemiologu theksoi faktin se gjëja më e rëndësishme është gjurmimi i kontakteve dhe duke marrë masa për izolimin që shmangin përhapjen. Sipas tij, ky proces në Shqipëri është kryer dhe po kryhet në mënyrë të suksesshme, teksa niveli i gjurmimeve shkon nga 80-90 për qind.


Ai theksoi faktin se COVID-19 ende nuk e ka arritur pikun në vendin tonë, çka pritet të ndodhë përafërsisht për 2 javë, ku mund të vihet re një rritje e lehtë e rasteve, por u shpreh optimist me këtë trend në vendin tonë virusi pritet të zbehet nga mesi ose fundi i prillit.


“Parashikimet tona janë shumë optimiste. Për karantimin do të vendoset javë pas jave. Por sëmundja është në shifra të qëndrueshme, të pritshme. Nga mesi ose fundi i prillit mund të fillojë një trend në rënie. Distancimi fizik është i nevojshëm, pasi është masa e vetme parandaluese ndaj kësaj sëmundjeje duke qenë se nuk vaksinë as mjekim”, tha epidemiologu.Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas