Aktualitet

Erdogan dhuron 7 rroga mujore: Jeta duhet të vazhdojë pavarësisht koronavirusit

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:54 - 31/03/20 |
mapo.al

Turqia duhet të vazhdojë prodhimin gjatë pandemisë në mënyrë që të mbajë eksportet dhe furnizimet e furnizimeve kryesore, tha Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan pasi numri i personave të sëmurë në vend tejkalon 10,000.


Ankaraja ka vendosur kufizime të rrepta në kontaktet sociale për të parandaluar përhapjen e virusit. Rasti i parë në Turqi u raportua tre javë më parë, dhe qeveria nuk ka urdhëruar qytetarët të qëndrojnë në shtëpi sot.


Numri i rasteve të konfirmuara u rrit në 10.827 të hënën, njoftoi Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca. 168 njerëz humbën jetën gjithashtu.


Erdogan tha pas një seance të kabinetit që Turqia duhet të vazhdojë prodhimin dhe u bëri thirrje banorëve të karantinohen vullnetarisht.


“Çështja më e ndjeshme tani është vazhdimi i prodhimit në mënyrë që të mbahet furnizimi i mallrave dhe eksporteve kryesore”, vuri në dukje udhëheqësi turk.

“Turqia është një vend që duhet të vazhdojë prodhimin dhe që rrotat të rrotullohen në të gjitha kushtet dhe rrethanat”, shtoi Erdogan.

Erdogan ka nisur një fushatë për të rritur donacionet ndaj shtresave në nevojë, ku vetë ai ka dhuruar shtatë rroga mujore për këtë iniciativë, për të cilën ai tha se tashmë janë mbledhur 11 milion dollarë.


Etiketa: , , ,

Pas