Bota

Erë lufte: Tension në det, anija e ‘vockël’ tregon ‘dhëmbët’

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:32 - 06/02/19 |
mapo.al

Ky është momenti kur një anije e vogël e Flotës Mbretërore Britanike zmbraps një anije të madhe patrulluese spanjolle. Anija britanike HMS Sabre, e gjatë vetëm 15 metra, zmbrapsi anijen e gjatë 91 metra.


Prej kohësh Spanja dhe Anglia janë të përfshira në tensione për çështjen e Gjibraltarit. Anija britanike HMS Sabre po merrte pjesë në një stërvitje për manovrat me shpejtësi të lartë dhe aftësitë për të qëlluar nga afër.Megjithatë Tornadoja spanjolle u afrua shumë afër. Tensioni në det zgjati për thuajse dy orë.


Një burim tha se fillimisht anija e vogël britanike i kërkoi me mirësjellje anijes spanjolle që të largohej. Anglezët thanë se anija spanjolle duhet të largohet nga ujërat e Gjibraltarit pasi ky është një cënim sovraniteti.

Spanjollët fillimisht e injoruan kërkesën, por kur gjërat po nxeheshin, anija e tyre u largua.

Gjibraltari gjendet në një pozicion shumë të rëndësishëm strategjik dhe ka qenë i britanikëve për më shumë se 300 vjet. Spanja e pretendon këtë territor dhe tensionet u shtuan ndjeshëm dy vjet më parë, kur Britania tha se mund të bëjë luftë si në rastin e ishujve Falkland për mbrojtjen e Gjibraltarit.

<
>
anija1 anija2 anija3 anija4 anija5


Etiketa: , , , , ,

Pas