Aktualitet

Europa digjet nga i nxehti, në Brazil nis bora


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:43 - 30/07/21 |
mapo.al

E ndërsa Europa po përballet me valën e të nxehtit afrikan, jugu i Brazilit është përfshirë nga i ftohti ekstrem dhe reshje dëbore, të cilat janë të pazakonta në këtë muaj.


Mbrëmjen e djeshme më shumë se në 30 zona në Rio Grande Do Sul kanë rënë reshje dëbore, ndërsa temperaturat zbritën deri në -8 gradë Celcius.


Sipas meteorologëve, temperaturat pritet të bien edhe në vende të tjera si Parana dhe Santa Catarina, duke shënuar rënie të pazakonta për këtë periudhë.Ndërkohë krejt e kundërta ndodh në Europë në këto ditë, ku në disa vende temperaturat kanë arritur në mbi 40 gradë Celsius.1
Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas