KMR

Europa League/ Baku, nuk strehon dot tifozët për finalen e madhe               Publikuar në : 13:35 - 27/05/19 |
mapo.al

Në një raport të vlerësimit të vitit 2017, të cilin e kreu organi qeverisës, doli në pah se UEFA e konsideronte Bakun të papërshtatshëm për të pritur finalen e Europa League. Kjo vjen pasi UEFA tha se nuk kishte mjaftueshëm vende për strehim për të organizuar një finale europiane.


Raporti, sipas Daily Mail shkruan: “Numri i dhomave të hotelit brenda një rrezeje prej 60 km me stadiumin nuk i plotëson kërkesat e UEFA-s për një finale europiane dhe qyteti mund të strehojë vetëm një numër shumë të kufizuar tifozësh. Duhet të ndërmerren masa lehtësuese, të tilla si kampingjet, konviktet universitar dhe shtëpitë pritëse”.


Strehimi nuk ka qenë e vetmja çështje për finalen e këtij viti.

Stadiumi Olimpik ka një kapacitet prej 68,700 vendesh e megjithatë vetëm një total i kombinuar prej 12,000 iu dhanë tifozëve të Chelseat dhe Arsenalit.

Gjysma e biletave pritet të kthehen, sepse askush nuk dëshiron të bëjë udhëtimin për shkak të mungesës së drejtpërdrejtë të fluturimeve dhe kostos.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas