Kryesore

Eurosong 2018: Vota e “popullit” europian dhe kënga jonë, shqipe

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:53 - 14/05/18 |
mapo.al

Në një atmosferë spektakolare skena e Eurosong 2018 e mbajtur në Lisbonë ka përmbysur gjithë skemën e deritanishme të vlerësimit të saj. Një situatë pothuaj “konfliktuale” ka ndarë votat e publikut, për secilin vend pjesëmarrës dhe votën e jurisë profesionale respektive. A ka qenë kjo një zgjidhje e drejtë për të mos gjykuar politikisht këtë event të muzikës së lehtë europiane?


Në një atmosferë spektakolare skena e Eurosong 2018 e mbajtur në Lisbonë ka përmbysur gjithë skemën e deritanishme të vlerësimit të saj. Një situatë pothuaj “konfliktuale” ka ndarë votat e popullit, për secilin vend pjesëmarrës dhe votën e jurisë profesionale respektive. A ka qenë kjo një zgjidhje e drejtë për të mos gjykuar politikisht këtë event të muzikës së lehtë europiane? Sigurisht që jo. Pasi vendet fqinje, dhe vendet sipas marrëdhënieve diplomatike sërish kanë mbështetur njëri-tjetrin pavarësisht këngës. Treguesi konkret është përmbysja që ndodhi në tabelën e votimit duke shpallur fitues Izrealin, pavarësisht se prej ditësh flitej se ishte favoritja për këtë edicion. Por, kënga austriake që ishte në vendin e parë sipas jurive profesionale kaloi në pozicione drastike nga pritshmëria e parë, duke spostuar po ashtu edhe përfaqësuesin e Shqipërisë, që kishte mbërritur shumë afër kryesisë, në vendin e shtatë, ndërsa me votimin e shteteve këngëtari Eugent Bushpepa u vendos përfundimisht në vendin e 11-të. Ky hendek që u krijua nga vlerësimet duke larguar në ekstremitet vendin e parë i dha shansin Izrealit për të fituar, ashtu sikurse ishte parashikuar nga disa sondazhe. Një këngë ironizuese për vajzat e trajtuara si kukulla, ka marrë votat e publikut më shumë se të jurive profesioniste europiane. E emocionuar këngëtarja izraelite, tha se ndihej e lumtur që po dërgonte një fitore në shtëpi, në rastin e pavarësisë së Izraelit. Nga ana tjetër, pjesëmarrja e Izraelit ka zgjeruar hartën e Europës të festivalit, ku për të cilën këngëtarja izraelite Netta Barzialai menjëherë pas fitores tha: “Faleminderit që pranoni diversitetin mes nesh”.


Vendi i dytë ishte Qipro me Eleni Fureira. Vendi i 3 Austria, Gjermani me vendin e 4, Italia e 5, Republika Çeke e 6, Suedia e 7, Estonia e 8, Danimarka e 9, Moldavia 10. Ndonëse, gati u pretendua, për të shkuar drejt vendeve të para këngëtari ynë dha Shqipërisë vendin e 11 me 180 pikë. Ndërsa kanë qenë të paparashikuara këtë edicion pikët që i kanë dhënë vendet europiane Shqipërisë: Gjeorgjia i dha 4 pikë, Maqedonia 6 pikë, Austria 7 pikë, Britania 7 pikë, Republika Çeke 6 pikë, Islanda 10 pikë, Belgjika 2 pikë, Qipro 6 pikë, Bullgaria 7 pikë, Greqia 7 pikë, Hungaria 10 pikë, Mali i Zi 10 pikë, Polonia 7 pikë, Sllovenia 4 pikë, Portugalia 10 pikë.


Shqipëria 12 pikët e saj ia dha Italisë, ndërsa Italia nuk i dha asnjë pikë Shqipërisë nga juria profesionale. Vlerësime maksimale për këngëtarin shqiptar pati edhe nga fansat dhe organizatorët. “Ato nota nga Eugent Bushpepa ia dalin të na shpërthejnë. Ai sapo i hoqi çatinë arenës këtu në Lisbonë #ESC2018 #AllAboard”, u komentua në faqen e Facebook Eurovision gjatë interpretimit të Bushpepës.


“Ermal Meta & Fabrizio Moro e mbyllën këtë konkursin e kësaj nate me këtë gjenialitet poetik të fuqishëm. Bravo!”, shkroi ESC2018 për përfaqësuesit e Italisë. Ndërkaq gjatë interpretimit të Ermal Metës mes gjuhëve nga gjithë bota, një frazë nga teksti i këngës u shfaq dhe shqip: “Nuk keni asgjë”. Gjatë pasdites së të shtunës Ambasada Amerikane në Tiranë përmes një postimi në Facebook i ka uruar suksese Shqipërisë në Eurosong. “I urojmë fat këngëtarit, Eugent Bushpepa në finale e sotme të Eurovisionit! Ne mezi e presim interpretimin e tij fantastik dhe po bëjmë tifo për të!”, shkruante Ambasada.


Etiketa: , ,

Pas