Aktualitet

Faqja e parë e “Mapo” – Qeveria kërkon ta mbajë SPAK larg krimit zgjedhor
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 23:00 - 24/11/20 |
mapo.al

Gazeta Mapo është fokusuar në numrin e nesërm tek të majtët që në komisionin e ligjeve kanë bllokuar dje amendimin e ligjit për prokurorinë, i cili është pjesë e marrëveshjes së 5 qershorit, dhe ka të bëjë me hetimin e krimit zgjedhor.Bëhet fjalë për detyrimin që Prokurori i Përgjithshëm dhe kreu i SPAK kanë për të raportuar në KQZ. Vetëm pesë muaj para zgjedhjeve, mazhoranca po tregon mungesë të vullnetit politik për të miratuar ligjet që penalizojnë manipulimin e votës.


Nga shtatë që parashikohen në marrëveshjen e 5 qershorit, deri më tani janë miratuar vetëm dy, ndërkohë që mbeten pezull amendimet në Kodin Penal për dënimet, roli i gjyqtarëve dhe kompetencat e SPAK.
Po ashtu, nesër në Mapo, vjen suplementi ‘Ide’, dhe disa komente e analiza.
1


Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas