Aktualitet

Faqja e parë e “Mapo”; Raporti i TI për Shqipërinë, kapje shteti, krim, korrupsion

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 07:15 - 16/12/20 |
mapo.al

Gazeta Mapo ndalet në numrin e nesërm në gjetjet shqetësuese të Transparancy International për Shqipërinë.Përfundimet e raportit të organizatës që merret me perceptimin e fenomeneve të korrupsionit apo krimit të organizuar në botë kanë qenë tronditëse. Sipas TI,  shteti shqiptar është i kapur nga krimi dhe korrupsioni i zyrtarëve të lartë, të cilët për të mbajtur pushtetin bashkëpunojnë në manipulimin e votave.


Shembull për këtë, TI sjell rastin e ish-kryetarit të Bashkisë Durrës Vangjush Dako dhe bashkëpunimin e tij me klanin Avdylaj, për manipulimin e votave në Durrës apo dhe bashkëpunimin e ish-ministrit Sajmir Tahiri me grupe të trafikut ndërkombëtar të drogës.
Raporti flet dhe për korrupsionin në tendera, ku jepet si shembull ndërtimi i rrugës Milot-Balldren ku qeveria shqiptare ka ndërmend të shpenzojë 300 milionë euro për 17 kilometra.
1


Etiketa: ,

Pas