Bota

Fëmijët që qendrojnë shumë kohë para ekranit, vështirë të komunikojnë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:26 - 07/10/19 |
mapo.al

Fëmijët po kafshojnë njëri-tjetrin nëpër kopshte e çerdhe, sepse prindërit e tyre nuk kanë shumë kohë të flasin me ta apo t’u lexojnë. Ekspertët paralajmërojnë se të vegjlit që shpenzojnë shumë kohë përpara ekraneve e kanë të vështirë të komunikojnë dhe të shprehin emocionet e tyre. “Për pasojë, ata bëhen agresivë dhe kafshojnë fëmijët e tjerë”, thonë studiuesit.

Paralajmërimi erdhi pas një sondazhi të pronarëve të çerdheve, menaxherëve dhe punëtorëve që zbuluan se në pesë vitet e fundit numri i fëmijëve kafshojnë është 27 përqind. Dhe 62 përqind e 1.000 personave të pyetur thanë se shpesh duhet të merren me fëmijët që kafshojnë në kopshte e çerdhe.


Etiketa: , ,

Pas