Kryesore

Festa e Pavarësisë, Pompeo: SHBA pranë Shqipërisë si një aleate e palëkundur
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:17 - 28/11/20 |
mapo.al

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka dërguar një mesazh urimi me rastin e 108-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë.Në mesazhin e publikuar nga ambasada e SHBA-ve në Tiranë, Pompeo shprehet se këtë vit, festojmë edhe vendimin e Bashkimit Evropian për të hapur negociatat e anëtarësimit për Shqipërinë, një shenjë e përparimit të rëndësishëm që Shqipëria ka bërë në zbatimin e reformave të nevojshme për anëtarësimin në BE.


Ai thekson se Shtetet e Bashkuara qëndrojnë pranë Shqipërisë si një aleate e palëkundur.
“Ndërsa Shqipëria feston Ditën e saj të Pavarësisë, unë ju dërgoj urimet në emër të qeverisë së Shteteve të Bashkuara dhe popullit amerikan.Këtë vit, ne festojmë edhe vendimin e Bashkimit Evropian për të hapur negociatat e anëtarësimit për Shqipërinë, një shenjë e përparimit të rëndësishëm që Shqipëria ka bërë në zbatimin e reformave të nevojshme për anëtarësimin në BE. Ne e përgëzojmë Shqipërinë për udhëheqjen e saj si kryesuese e OSBE-së për 2020-ën dhe vlerësojmë gjithçka që ajo ka bërë për të shfaqur përkushtimin e saj ndaj komunitetit Transatlantik. Shqipëria luan një rol qendror në ndihmesën për sigurimin e paqes dhe stabilitetit si pjesë e Aleancës së NATO-s, dhe Shtetet e Bashkuara qëndrojnë pranë Shqipërisë si një aleate e palëkundur.


Uroj mirëqënie dhe shëndet për popullin shqiptar, ndërsa punojmë së bashku për të kapërcyer sfidat me të cilat na përballi pandemia COVID-19”, shprehet Pompeo në mesazhin e tij të urimit.

Lexo edhe :  101 vjet nga Kongresi i Lushnjes, Meta: Garantoi pavdekshmërinë e shtetit shqiptar

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas