Aktualitet

Film dokumentar në nder të Luan Hajdaragës, mikut të të gjithëve
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:42 - 09/10/19 |
ro ot

U bë një vit pa Luan Hajdaragën. Sot, miq të afërm e jo vetëm, do të mblidhen tek “Milenium” aty ku do të shfaqet një film dokumentar mbi jetën dhe karrierën e politikanit dhe profesorit të njohur.Luan Hajdaraga ka qenë një figurë mjaft e njohur e politikës shqiptare që nga shembja e komunizmit. Një ndër themeluesit e PS-së, ish-minister i Jashtëm dhe ish-ministër i Mbrojtjes.


Biografia


Luan Hajdaraga ka lidhur në Tiranë më 2 gusht 1948 dhe ka ndërruar jetë më 30 korrik 2018.

Ai njihet si politikan dhe diplomat shqiptar, ministër i Punëve të Jashtme në 2003, ministër i Mbrojtjes 1998-2000.

Në vitin 1970 u diplomua në Psikologji në Universitetin e Bukureshtit. Në vitin 1973 ai ishte i përfshirë në punën shkencore.

Në vitin 1985 u bë drejtor i Institutit të Studimeve Pedagogjike.

Në vitin 1991 u bashkua me Partinë Socialiste të Shqipërisë, në 1993-1996 ai ishte nënkryetar i partisë. Si përfaqësues i tij ai u ul në vitet 1992-2001 në Parlamentin Shqiptar.

Në vitin 1998, ai mori portfolin e ministrit të Mbrojtjes, në korrik 2000 dha dorëheqjen.

Në 2001-2003, u zgjodh zëvendësministër i Punëve të Jashtme.

Në vitin 2008 ai iu rikthye punës akademike. Ai është autor i disa punimeve shkencore në fushën e psikologjisë eksperimentale dhe psikologjisë së fëmijëve.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas