KMR

Fisi i çuditshëm, gratë vetofrohen për t’u rrahur kur djali bëhet… burrë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:54 - 29/10/18 |
mapo.al

Fotografitë e “STUNNING” kanë zbuluar një fis rrallë me rituale të çuditshme në Afrikë, ku të afërmit femra ofrojnë veten e tyre për t’u rrahur nga burrat, si pjesë e një rituali të kalimit të një djali nga fëmijëria në burrëri.


Imazhet e pabesueshme tregojnë anëtaret femra të fisit “Hamar”, me karakteristikat e tyre dalluese, duke përfshirë shenja dhe ornamente të vendosura në trup.


Një tjetër foto tregon shenjat nga të shtënat e një nëne të re nga fisi “Mursi”, e cila mban në krahë fëmijën e saj dhe me dorën tjetër një automatik “AK-47” (Kallashnikov).


Fotografitë e mrekullueshme u morën nga udhëheqësi i projektit dhe fotografi amator 29-vjeçar, Pongtharin Tanthasindhu në Luginën “Omo”, Etiopi, ku jetojnë të dy fiset e çuditshme.


Pongtharin tha se: Hamari është i famshëm për “ceremoninë e hedhjes së demit” e cila është “një pasazh kyç në udhëtimin e djalit në burrëri”.

“Armët përdoren si pjesë e traditës dhe ndoshta për të mbrojtur veten nga konfliktet fisnore”,- tha autori i fotove./The Sun/ Përgatiti: Mapo.al/

<
>
NINTCHDBPICT000445339626 NINTCHDBPICT000445339633 NINTCHDBPICT000445339647 NINTCHDBPICT000445339649 NINTCHDBPICT000445339653 NINTCHDBPICT000445339660 NINTCHDBPICT000445339664 NINTCHDBPICT000445339667 NINTCHDBPICT000445339671 NINTCHDBPICT000445339674 NINTCHDBPICT000445339675 NINTCHDBPICT000445339678 VP-MUZZ-1 VP-MUZZ-2


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas