Aktualitet

Fitoi mandatin e tretë, Rama merr urime nga Erdogan, Mitsotakis dhe Salvini


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:14 - 27/04/21 |
mapo.al

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan Erdogan dhe kryeministri grek, Kyriakos Mitsotaqis kanë uruar kreun e qeverisë shqiptare Edi Rama për fitoren në zgjedhjet e 26 prillit.

Zyra e shtypit e Kryeministrisë njofton se Rama ka zhvilluar ditën e sotme biseda telefonike me presidentin turk dhe kryeministrin grek.


Mësohet se një urim për fitoren e Ramës ka ardhur edhe nga Ministri i Jashtëm i Italisë Di Maio dhe lideri i opozitës italiane Salvini.

Ndërkohë, ende po vijon numërimi i kutive të votimit në katër qarqe të vendit, ndërsa procesi po shkon drejt fundit.Partia Socialiste ka siguruar deri më tani 74 mandate, duke lënë pas Partinë Demokratike me 59 mandate, LSI-në me 4 mandate dhe PSD-në me 3 depuetë.


Kjo është hera e parë në 30 vite pluralizëm që një parti politike konfirmohet në qeverisje në tre mandate radhazi.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas