Bota

Fjalimi i Joe Biden për festën e Falenderimeve: Ne jemi në luftë me virusin, jo me njëri-tjetrin
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:59 - 26/11/20 |
mapo.al

Presidenti i zgjedhur i SHBA Joe Biden ka bërë thirrje për t’i dhënë fund “përçarjes së ashpër”, pasi vendi do të përballet me një dimër të gjatë e të vështirë me Covid-19.Në një fjalim për festën e Falënderimeve, ai tha se amerikanët ishin në luftë me koronavirusin, jo me njëri-tjetrin.


SHBA pa më shumë se 1.2 milion raste javën e kaluar, me 2,200 vdekje të martën – numri më i lartë që nga fundi i majit.
Biden fitoi zgjedhjet me një fitore në votat e kolegjit elektoral dhe kalimi në presidencën e tij tashmë është në proces. Përpjekjet e Trump për të sfiduar rezultatet në shtetet kryesore në gjykata deri më tani kanë dështuar.“Ne mund ta mposhtim këtë virus”, në fjalën e tij të mërkurën, Biden i tha Amerikës:


“Unë besoj se ju gjithmonë meritoni të dëgjoni të vërtetën nga presidenti juaj. Ne duhet të ngadalësojmë rritjen e këtij virusi. Ne ua kemi borxh mjekëve dhe infermierëve dhe punonjësve të vijës së frontit. .. Ne ua kemi borxh bashkëqytetarëve tanë “.

Ai tha se Covid-19 “na kishte sjellë dhimbje dhe humbje dhe zhgënjim” dhe kushtoi shumë jetë njerëzish.

“Kjo na ndau, na zemëroi, na vendosi kundër njëri-tjetrit. Unë e di që vendi është lodhur nga lufta, por duhet të kujtojmë – ne jemi në luftë me virusin, jo me njëri-tjetrin.

Ne duhet të çelikojmë veten, të dyfishojmë përpjekjet tona dhe të ribashkohemi në luftën anti-covid.”

Presidenti u bëri thirrje amerikanëve të përshtatin festimet e tyre të Falënderimeve me rregullat anti-covid. Ai tha se në vend të mbledhjes së zakonshme të madhe do të kalonte pushimet vetëm me gruan e tij Jill dhe vajzën dhe dhëndrin e tyre, ndërsa pjesa tjetër e familjes do të ishte në e ndarë në grupe të vogla.

Joe Biden u zotua se në kohën e duhur, pandemia ‘do të zhdukej’

“Unë e di që ne mundemi dhe do ta zhdukim këtë virus,” tha ai. “Jeta do të kthehet në normalitet, ju premtoj. Unë besoj se ky sezon përçarës … do të pasohet nga  një vit drite dhe uniteti.”

Festa e Falënderimeve erdhi në një kohë kur rastet e reja të virusit vazhdojnë të rriten në SHBA.

Më shumë se 260,000 amerikanë kanë vdekur nga covid-19, numri më i madh i çdo vendi në botë, sipas një rezultati nga Universiteti Johns Hopkins./BBC/

 

 

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas