KMR

Flamuri shqiptar me yll që shkoi në Hënë… dhe gjirokastriti që e nisi

               Publikuar në : 22:35 - 04/12/18 |
mapo.al

Në vitin 1971, në bordin e “Apollo 15” e cila u nis për në hënë, u vendosën 322 flamuj të vegjël, nga e gjithë bota, të kapur me litar. Tekniku i lartë i NASA-s në atë kohë ishte William Kokalari, ose Vilson Kokalari.


Origjina e tij besohet të jetë shqiptare, me prejardhje nga Gjirokastra. Pas përfundimit të misionit, flamujt dolën në një ankand të madh.Flamuri në fjalë, atë kohë me yllin e verdhë mbi shqiponjën e Skënderbeut, ka një shkrim të astronautit dhe firmën e tij.


Ai shoqërohet dhe me një certitikatë origjinaliteti. Sot ky flamur është në duart “e sigurta” të koleksionistëve.

<
>
flamuri-1 flamuri-2 flamuri-3 flamuri-4 flamuri-5 flamuri


Etiketa: , , , ,

Pas