Aktualitet

Florian Marku mban fjalën, shpallet kampion bote në boks


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:06 - 25/09/21 |
mapo.al

Fjalën e dhënë ai e mbajti. Florian Marku është kampioni i ri i botës në federatën IBF në peshat e mesme. 


Bokseri shqiptar ishte dominues në ringun e improvizuar në stadiumin “Tottenham” në Angli, teksa mposhti me pikë rivalin e tij Maxim Prodan.


Pas 10 raundeve, Marku ishte ai që kishte kryer më shumë goditje drejt trupit dhe kokës së rivalit, duke bërë që të vendos në brez titullin e tij të parë si boksier.Lushnjari ia doli të fitonte me pikë, pasi dy prej gjyqtarëve ishin në favorin e tij. Ata i dhanë triumfin Markut duke dhënë vlerësime 97-93 dhe 96-94, ndërsa gjyqtari tjetër ishte krejt në krahun tjetër, me 99-91 në favor të Prodan.
Kjo ishte ndeshja  më e rëndësishme e karrierës deri më tani në boksin profesionist, për Florian Markun, i cili është i pamposhtur, teksa në total në 10 duele të zhvilluara ka fituar 9 prej tyre teksa 1 është mbyllur në barazim.1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas