Aktualitet

Fluks në doganën e Qafë Thanës, pushues nga Maqedonia, Bullgaria dhe Serbia drejt bregdetit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:49 - 02/08/20 |
mapo.al

Muaji gusht ka nisur si një ogur i mbarë për industrinë e turizmit në vendin tonë disa muaj pas kolapsit të shkaktuar nga virusi pandemik COVID-19.

Që në ditët e para vihet re një fluks i shtuar i pushuesve që i drejtohen bregdetit shqiptar.


Vetëm nga pika kufitare e Qafë Thanës përgjatë tre ditëve të fundit raportohet se kanë hyrë 10 805 shtetas, numër i cili është rritur gjatë ditës së shtunë dhe kësaj të diele.

Vërehet një bum pushuesish nga Maqedonia, Bullgaria dhe Serbia. Edhe aksi rrugor Qafë Thanë-Librazhd-Elbasan-Durrës raportohet se ka pasur mbingarkesë dhe trafik nga fluksi i automjeteve.E njëjta situatë duket edhe në Doganën e Morinës ku pushuesit nga Kosova po vërshojnë drejt bregdetit të Durrësit dhe Shëngjinit.


1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas