Aktualitet

Foreign Policy News: Si po e rrënon Edi Rama Shqipërinë
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:36 - 25/10/20 |
Peter Tase

Republika e Shqipërisë, vendi më i varfër në Evropën Juglindore, ka fituar një reputacion famëkeq për elitën e saj të korruptuar dhe të pasur, Qeveria e Edi Ramës ka shfrytëzuar një rrjet të sofistikuar të plantacioneve të marihuanës dhe ka sajuar një tregti rajonale të drogës që po shkakton një numër në rritje të atentateve midis anëtarëve të karteleve të ndryshme të drogës dhe numri i viktimave të pafajshme të lidhura me to është rritur në mënyrë eksponenciale në shtatë vitet e fundit.


Vrasja e Niko Goro-s dhe atentati i mbetur në tentativë i Andon Dhima (kapur në kamerën e vëzhgimit), janë një dëshmi e mirëfilltë e situatës aktuale të Shqipërisë, një vend që është shkatërruar nga krimi i organizuar dhe shumica e fermave të saj rurale kontrollohen nga zotër të drogës. Tirana po vuan gjithashtu nga një rrjedhje e tmerrshme të trurit dhe është përballur me një krizë skandaloze demografike, brezi i saj më i ri po largohet nga vendi në kërkim të mundësive më të mira në rrugët e Evropës Perëndimore.


Megjithëse presidenti vizionar i Shqipërisë dhe mbrojtësi i vetëm i kushtetutës së vendit ka bërë thirrje për shumë vite te pushteti Ekzekutiv, për të trajtuar hemorragjinë e vazhdueshme të popullsisë dhe emigracionin e profesionistëve të rinj, një krizë që e ka nënshtruar të gjithë vendin në gjunjë. Sidoqoftë, Edi Rama dhe teknokratët e tij të korruptuar, të mbështetur nga Ambasadori i BE Luigi Soreca, një mbrojtës i George Soros, vazhdon të injorojë thirrjet e ligjshme të kreut të shtetit të Shqipërisë.Presidenti Ilir Meta në mënyrë legjitime ka shprehur një shqetësim të thellë mbi situatën aktuale socio-ekonomike në Shqipëri, për fat të keq deklaratat e tij janë injoruar rëndë nga Brukseli në nocionin e ushtrimit të presionit ndaj Edi Ramës për të luftuar krimin e organizuar, edhe pse klubi i Charles Michel dhe udhëheqja e KE kanë refuzuar BE- Bisedimet e pranimit në Shqipëri për të njëjtat arsye që janë përcjellë qartë nga Presidenti i Shqipërisë (gjatë dy viteve të fundit), duke përfshirë institucionet demokratike gërryese, krimin e organizuar të depërtuar brenda qeverisë së Ramës dhe amullinë e shfrenuar ekonomike.


Ndërsa mbron në mënyrë të ligjshme kushtetutën kombëtare dhe pavarësinë institucionale, Presidenti Ilir Meta ka deklaruar se “Shqipëria rrezikon të bëhet edhe një herë” Koreja e Veriut e Evropës “, dhe veprimet e drejtuara nga Edi Rama thjesht po minojnë rrugën e vendit drejt anëtarësimit në Bashkimin Europian. Është shqetësuese të vërehet se përfaqësuesit e Bashkimit Europian janë njohës të krizës kushtetuese të Shqipërisë, pamaturisë institucionale, megjithatë ata qëndrojnë të heshtur dhe bashkëpunëtorë me taktikat e fshehta të Edi Ramës.


Edi Rama ka “uzurpuar çdo institucion të pavarur” dhe vendi është bërë një “regjim njëpartiak”, Tirana nuk ka një gjykatë kushtetuese për më shumë se tre vjet, dhe Këshilli Europian mbetet i heshtur dhe ka dështuar në mënyrë dramatike për të sjellë qeverinë e Ramës në rrugën e duhur të veprimit. Për më tepër Edi Rama dhe shumica e tij qeverisëse kanë minuar zbatimin e reformës së drejtësisë në Shqipëri, vendi ka qenë pa një gjykatë kushtetuese për më shumë se tre vjet dhe lufta e Tiranës kundër korrupsionit është një fiasko totale.

Lexo edhe :  Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi u bashkohen sanksioneve të BE-së kundër Bjellorusisë

Këshilli Europian duhet ta dijë që Presidenti Meta është figura e vetme kushtetuese që mbron parimet e shëndetshme demokratike të Shqipërisë dhe historikisht ka treguar një koherencë dhe udhëheqje të rrallë në sjelljen e Tiranës gjithnjë e më pranë Brukselit me veprime të vërteta, diplomaci dinamike presidenciale dhe mishëron aftësi në shtet-bërje.

Shqipëria ka planifikuar të mbajë zgjedhjet e ardhshme parlamentare në 25 Prill, 2021 dhe Edi Rama pritet të kryejë një manipulim masiv të zgjedhjeve në të gjithë vendin për të siguruar mandatin e tij të tretë në detyrë me miqtë e tij, në një kohë të përshtatshme kur partnerët e tij Europianë në krim, megjithëse të paralajmëruar në mënyrë të përsëritur , kanë një prirje për të mbështetur status-quo-në e Ramës në dëm të standardeve demokratike dhe të autonomisë institucionale të Shqipërisë.

Si një vend ballkanik me madhësinë e Maryland, shoqëria agrare (bujqësore) e Shqipërisë me një ekonomi të pazhvilluar dhe gri, gjatë tre dekadave të fundit ka humbur një numër mundësish, të cilat mund të kishin nxitur ambiciet industriale të Tiranës dhe të kishin siguruar një rritje të vazhdueshme ekonomike.

Ndërsa bota po përballet me forca të reja përçarëse dhe institucionet e Bashkimit Europian janë në zhvillim të vazhdueshëm, Edi Rama dhe ekipi i tij i këshilltarëve janë jashtëzakonisht të ngadaltë për t’u përshtatur në përputhje me rrethanat, Kryeministri i Shqipërisë është përqendruar vetëm në atë se si të rritë të ardhmen e tij politike dhe të sigurojë pasurinë personale, ndërsa e tij vendi po kalbet në varfëri dhe krimi i organizuar vepron lirshëm në rrugët e Tiranës.

Ndërsa populli shqiptar është viktimë e rritjes së pabarazisë në të ardhura gjë e cila po vonon aspiratat e tyre, integrimin e plotë europian, ëndrrat progresive dhe zbehjen e shpresave të tyre; zgjedhjet e 25 prillit janë një moment themelor për demokracinë institucionale të vendit dhe institucionet e Bashkimit Europian kanë disa muaj liri veprimi për të promovuar institucionet e shëndetshme të Shqipërisë ose për të vazhduar të ruajnë autokracinë e Ramës.

Nivelet më të varfra të kapitalit të dijes ’të Tiranës pasqyrohen brenda kabinetit ministror të Edi Ramës dhe Brukseli duhet të mbështesë haptazi iniciativat e Presidentit Meta dhe nuk duhet të shmanget nga përparësitë e saj në Ballkan.

Përshtatur nga: Mapo. al 

Peter Tase

Peter Tase është një kontribues, gazetar i pavarur dhe një studiues i kërkimeve në Çështjet Ndërkombëtare, Studimeve Paraguaiane, Studimeve të Lindjes së Mesme dhe Çështjeve të Amerikës Latine, merezidence në Shtetet e Bashkuara. Arsimuar në Universitetin e Wisconsin – Milwaukee dhe Marquette University Les Aspin Center for Government; Tase është autor i “Fjalorit simultan në pesë gjuhë: guaranisht, anglisht, italisht, shqip dhe spanjisht” dhe “El Dr. FEDERICO FRANCO y Su Mandato Presidencial en la Historia del Paraguay”. Ai është një kontribues i shpeshtë i News Policy. Uebfaqja e tij personale është www.petertase.com

Linku i Shkrimit:

Albania: Europe’s marijuana premiere ranch with a corrupt Prime Minister


Etiketa: , , , ,

Pas